Kapat
(0) ürün
Alışveriş sepetinizde ürün bulunmuyor.
Filtrele
Preferences
Arama

Pişik Oluşumu

Pişik Oluşumu bebeklerin büyüme dönemlerinde  karşılaştığı en önemli cilt problemlerindendir. Pişik bebeklerin çoğunda görülen bir cilt sorunudur. Ve genellikle bez bölgesinde yaygın olarak görülür.

Ancak genellikle bu cilt sorunu bebeklerde 0 ile 18 ayları arasında görülür. Genel bir tabir ile pişik bebeğin bezli bölgede cildinin tahriş olması olarak tanımlanır. Peki neden ve nasıl oluşur? Tedavisi nasıl mümkündür? Tüm ayrıntılar şimdi...

Pişik Oluşumu

Pişik olan bölge kızarır. Ve nadiren de olsa ciddi bir sağlık problemi olarak ortaya çıkar. Bebeğin bezli bölgedeki cildi bez dolayısıyla idrarla sürekli temas içerisindedir. Bunun sonucunda bezli alan tahriş olmaya başlar.

Çünkü bebeklerin cildi hassas ve her şeye daha duyarlıdır. Ancak pişiğin en önemli sebebi cildin nemli ya da ıslak kalmasıdır. Bezin bebeğin vücudunda oluşturduğu nemli ve kapalı ortam pişik için yeterlidir. Aynı zamanda bez bebeğin vücuduna sürtünür. Bu da cildin tahriş olmasına yol açar.

Tüm bebeklerde görülen bu cilt probleminde idrar büyük rol oynuyor. Pişiğin çok farklı sebepleri olsada en önemli faktör olarak idrarı söylemek mümkün.

Pişikten korunmak için ne yapılabilir?

Elbette pişikten korunmak için çok farklı yollar denenebilir. Örneğin bebeğin bezini sıklıkla değiştirilmesi büyük önem taşıyor. Bebeklerin altı uzun süre aynı bezle kaldığında pişik için gerekli ortamın oluşması sağlanmış olur. Bu nedenle bebeğin bezi sık sık kontrol edilmelidir. Özellikle bezin nemli ve ıslak olmaması gerekir.

Anneler bu faktörlere dikkat etse de pişik oluşumunun önüne geçmek amacıyla pişik kremlerini de önemsiyorlar. Pişik oluşumu ile ilgili en çok tercih edilen kremler arasında Bepanthen ve Desitin geliyor. Anneler çocuklarında oluşan pişik oluşumunun önüne geçmek amacıyla bu kremleri kullanıyorlar.